#1 Prvá epizóda / Nová nádej – Open Source v podnikoch

AutoCRM
AutoCRM
#1 Prvá epizóda / Nová nádej - Open Source v podnikoch
Loading
/

V prvej epizóde podcastu sa rozhovor točí okolo úvodu do open source softvéru a používania open source softvéru v spoločnostiach.

 

Prečo práve Open Source?

Pretože keď som bol malý, otec mi hovorieval: „Nemôžeš povedať, čo nevieš.“ Je to niečo ako, rád sa venujem veciam, ktoré sú transparentné, slovo transparentné je nesprávne chápané. Transparentný znamená, že vec je čitateľná, priehľadná v tom zmysle, že sa v nej nič neskrýva, nie je to čierna skrinka, ako sa hovorí, čo znamená skrinka, do ktorej nikto nevidí.

Typickým príkladom škatule, do ktorej veľa ľudí nevidí, je Windows alebo vo svete softvéru Windows alebo možno hardvér od Apple, ktorý je zámerne čo najviac uzavretý, čo najviac priskrutkovaný, alebo typicky sú to torx skrutky, to sú skrutky, ktoré sa strašne ťažko odstraňujú, výrobcovia takto skrutkujú svoje notebooky, iné rôzne škatule, aby sa do nich normálny človek nemohol pozrieť a nemohol ich napríklad opraviť.

Spoločnosť Apple sa na to nerada vyhovára. Všeobecne open source, pretože je to antisystém, aby sa zarobili peniaze. Pod pojmom zarábať peniaze nemyslím tých, ktorí bežne zarábajú peniaze. Za normálne zarábanie peňazí považujem, keď niečo vytvorím, ale nechám to opraviť iným.

Ak to dokážu robiť lepšie, lacnejšie a podobne, tak im to dovolím, ale nebudem niečo zatvárať, zamykať na desať západov, ak to odo mňa niekto kúpi. Potom si na ňom vyskúšajú, že v skutočnosti nie je jeho. A ako som postupne zistil, toto sa deje alebo sa deje vo svete softvéru a hardvéru, ale najmä softvéru, a to obrovským spôsobom.

A je to o tom, že ak si kúpim Windows, nie je váš. A to je pre mňa ako niečo, čo som si kúpil a nie je to moje, tomu celkom nerozumiem. A pravdepodobne tomu nechcem rozumieť. Takže idem opačným smerom a tiež preto, že som v Open Source, pretože som odmalička rozoberal všetko, na čo som mohol prísť. Chcel som si so všetkým pohrať.

Rozobral som všetko od zapaľovačov až po, ja neviem, všetko. Niekedy mi pri skladaní zostali nejaké kolieska, Merkúr, Lego a podobné veci. Keď si niečo kúpim, chcem si s tým pohrať. Open Source nemusím ani kupovať, takže mám nekonečnú zásobu hračiek.

Teraz sa venujeme téme Open Source vo firmách. A zaujímalo by ma, či každá spoločnosť môže skutočne používať Open Source. (3:50)

Takže každá spoločnosť už používa Open Source, pretože s najväčšou pravdepodobnosťou používa Chrom, Firefox. Veľa ľudí z tejto spoločnosti bude mať vo vrecku systém Android, a ak nemajú Android, budú tam mať IOS, pretože iný systém v mobilných telefónoch neexistuje. Oba tieto systémy sú open source, resp. Android je Linux a je open source pod licenciou GPL, čo znamená, že je vlastne úplne open source a musí byť distribuovaný spolu s kódom.

A Macos alebo ak IOS je Darwin a je, je založený na BSD jadre alebo čiastočne inšpirovaný FreeBSD. Neviem presne všetky podrobnosti týchto vzťahov, ale je to tiež otvorený zdrojový kód. Dokonca sa tým ani veľmi netají, Apple ho len tak trochu zakazuje používať na inom ako Apple hardvéri, že by to akože nemalo fungovať inde.

Tento operačný systém nepredávajú. Záleží im výlučne na hardvéri a na tom, aby sa ľudia pripojili k jeho systému. Odkedy ich káblové spoločnosti, čo neviem, či ešte stále platí, vytvorili vlastný štandard pre všetko, aby mohli predávať štvrť metra kábla za 700 alebo 1000. Vytvárali si teda vlastné štandardy, Microsoft to robil tiež, ale nejakým záhadným spôsobom sa to všetko zvrátilo a dospelo to k tomu, že Open Source, aby vôbec fungoval, ako hovorím o týchto prehliadačoch a systémoch, musí dodržiavať tieto štandardy, ktoré niekto napísal, pretože Microsoft porušoval svoje vlastné štandardy, aby ľudí viac obmedzil a vytiahol z nich peniaze.

Jednoducho všetko je o tom, že z nich chcú dostať čo najviac peňazí. Takže všetko štandardizovali a Open Source musí byť štandardný, pretože títo ľudia bez toho, aby sa videli, musia spolupracovať na prehliadači Chrome, ktorý používa 70 % ľudí, Firefox je tiež Open Source, takže ľudia používajú Open Source dnes a denne, bez Open Source by internet nefungoval, takže každá spoločnosť, ako je web, povedzme.

Podľa našich štatistík na českom internete je 1 % Microsoft a zvyšok sú linuxové servery, ktoré obsluhujú 99 % webu, ak to považujem za zlú štatistiku, tak je to 95 % webu. Každá spoločnosť v Českej republike používa Open Source 24 hodín denne. Ide len o to, aký Open Sourc je pre danú spoločnosť vhodný.

Dobre, dobre, dobre, dobre. Chápem to, ale mňa by skôr zaujímala klasická spoločnosť, napríklad výrobná alebo personálna agentúra, ktorá má klasický systém interných systémov. Môže ísť o systémy ERP, systémy CRM alebo len o systémy v rámci spoločnosti. (7:03)

Jediným problémom je, že konečným používateľom je typická sekretárka alebo Frank zo skladu, takže poznajú 99 % systému Windows, takmer nikto nič iné nevie a nechce sa nič iné učiť. V roku 2021 na tom však nezáleží, pretože možno nepoznajú nič iné ako Windows, ale Windows je už teraz systém, ktorý väčšina ľudí používa len na otvorenie prehliadača.

Tu je Open Source, pretože aj Edge je Open Source, je postavený na Chrome, otvoria prehliadač a je im jedno, v čom pracujú, pretože tieto systémy sú na webe, vo webovom prehliadači. Pokiaľ ide o protokol http, všetky systémy by mali mať webové rozhranie, takže sa to nevzťahuje napríklad na Cool, ktorý má tučného klienta a je veľmi rozšírený, potom sa to nevzťahuje na Excel, ale ten má open source alternatívu Libre office, ktorá niektorých ľudí rozčuľuje, ale myslím si, že sa dá používať až po niektoré dosť pokročilé funkcie, s ktorými sa dá žiť.

Potom býval problém s grafickým programom, ak to firma potrebuje, nech si kúpi photoshop, sketch alebo čokoľvek, v čom sa teraz robia obrázky, ale inak je väčšina systémov, e-maily, ERP, CRM, všetky tieto systémy sú len databázy s veľkým množstvom údajov a najlepšie sa k nim pristupuje cez webové rozhranie, pretože na to sú vytvorené. Štandardná spoločnosť môže používať open source až do aleluja.

Poznáte nejakú spoločnosť, kde majú všetci na svojich počítačoch Linux a interne majú všetky systémy pod Open Source? (9:40)

V živote som bol v mnohých spoločnostiach a dokonca som zažil spoločnosť, ktorá fungovala výhradne na Open Source, kde mi majiteľka povedala, že sa okolo nej točí veľké množstvo ľudí a či by im nemala všetkým kúpiť licenciu na Windows, pretože ak sa nemýlim, Windows je viazaný na človeka, nie na počítač. Myslím, že je to pravda, ale ide o nejaký druh firemnej licencie. O licenciách systému Windows toho veľa neviem.

Osobne poznám jednu spoločnosť, kde je sto ľudí a úplne všetci bežia na Ubuntu a majú tam prispôsobenú celú spoločnosť a nevadí im to. Na druhej strane majú rôzne výhody, napríklad nemusia platiť za licencie Windows, za licencie antivírusových programov, môžu ich spravovať centrálne, pretože Linux je vytvorený na centrálnu správu. A ak títo správcovia niečo vedia, je to výhodnejšie.

Ak používate jeden ekosystém, Google to tak mal, v spoločnosti Google ľudia nesmeli mať Windows, ak s tým výslovne nesúhlasili. Takže tam mali pravdepodobne viac Macov, pretože programátori sú dosť leniví používať Linux, ale je to možné a sú aj také spoločnosti. Myslím si, že vo vláde by mali mať povinnosť ho mať. S tým mali niekde problém, napríklad v Nemecku, ale sme v roku 2021, keď môžete hrať hry na Linuxe bez problémov.

Streem beží v systéme Linux, má natívneho klienta. Veľa hier je aktívnych a vyvíja sa ďalej a ďalej. Teraz som dokonca čítal, že chromebooky v školách alebo niekde porážajú klasické notebooky, pretože teraz musí každý sedieť na online vyučovaní, takže v podstate chromebook stačí a je aj oveľa lacnejší, pretože nemusí byť tak výkonný na hardvér, je to v podstate ako telefón. Myslím, že to bude armáda, ako architektúra tých chromebookov.

Čili koncept co vymyslel Google a ono je ještě mnohem starší si myslím, že bude pouze jeden tenký klient, což znamená prohlížeč. Google to chtěl už od roku 2010, od kdy je Chromos a tím pádem jednou přijdu, pustím prohlížeč a všechno je tak na internetu. Ten počítač nemá v sobě, nebo téměř nepotřebuje, interní disk, protože internet je rychlejší a celý tento koncept je poháněný Open Source. V současnosti není moc důvodů, pokud se nebavíme o specializovaných softwarech, který nejsou na nic jiného, je jich spousta.

Ak mám počítač iba so systémom Windows, nepustím cez neho vlak, ale takmer pre všetok softvér existujú alternatívy s otvoreným zdrojovým kódom. A to nehovorím o databázach. Facebook beží na MySQL a iných databázach s otvoreným zdrojovým kódom, LinkedIn rovnako. Tieto spoločnosti treba sledovať: Facebook, Netflix, Google, Amazon. Amazon má celý svoj ABS na Open Sourc, pretože upravujú Linux, na úrovni KERNEL, Všetky spoločnosti z toho profitujú a budú profitovať aj v budúcnosti, pretože Open Source je vec, ktorá nevynáša koleso, že ľudské znalosti sa presúvajú ako tie spoločnosti, keď nemusia súťažiť a každá spoločnosť nemusí vymýšľať vlastné koleso, aj keď niektoré sú štvorcové a niektoré trojuholníkové, ale odoberajú jedno koleso.

Takto to funguje vo svete Linuxu, kde Linux poháňa všetkých päťsto najrýchlejších počítačov na svete, poháňa 80 % mobilných telefónov, 70 %, 80 % webových serverov, možno viac, poháňa Google a Facebook, takže sa musíte pozrieť na technologické spoločnosti, ktoré podnikajú v oblasti technológií a robia to z nejakého dôvodu.

Dokonca existuje open source hardvér, open comput foundation, do ktorej prispieva Facebook a ďalšie spoločnosti, ktoré zo servera odstránili všetky plasty, logá a nezmysly a nechali ho len na to, čo má server robiť, čo je výpočet a open source, alebo dali všetky špecifikácie ľuďom, a tak to podľa mňa má byť. Potom neplytváme zdrojmi, pretože dvaja programátori, z ktorých každý vymýšľa to isté, spotrebujú dvakrát viac energie, dostanú dvakrát zaplatené a neviem čo všetko, ale všetko tečie dvakrát, ale robíme to možno stokrát alebo tisíckrát. A

je to neznesiteľné, pretože je to nevyhnutné, akokoľvek sa to môže zdať, ale sme čoraz viac závislí od softvéru, pretože vymýšľame čoraz viac kávovarov, práčok, umývačiek riadu a všetkých týchto zariadení, ktoré potrebujú nejaký softvér, pretože sú čoraz inteligentnejšie. Autá majú dotykové obrazovky a teraz prichádzame do éry áut, ktoré sa budú riadiť samé, a práve tam bol Linux vyriešený tak, aby reagoval za 80 mikrosekúnd, ak si dobre pamätám.

Existujú tvrdé štandardy, kedy je vec skutočne použiteľná, aby auto jazdilo samo, programátori a všetci títo vysoko špecializovaní ľudia musia vykonať obrovské množstvo práce, aby sme sa niekam dostali, a tam by sme nemali duplikovať prácu, namiesto toho by sme mali ťahať za jeden povraz, pretože ako sa často stáva, kód, ktorý je Closed Source, nikto nečíta, nikto nevie, čo s ním má robiť. Ak odíde jeden programátor z Lojzy a príde nový Franta, nikto nevie, ako to má robiť, pretože neexistuje dokumentácia, pretože vo firme pracuje desať programátorov, ale na dokumentáciu nie je čas. To musí zmiznúť.

 

Vyskúšajte AutoCRM zadarmo

Automatizovaný systém pre riadenie firmy

Chcete dostávať novinky zo sveta firemných systémov, technických zaujímavostí a dát? Napíšte nám svoj e-mail a my Vám budeme posielať newsletter.

Demo AutoCRM

Náš tím konzultantov s Vami prejde a zoznámi Vás s nasadením AutoCRM do Vašej spoločnosti.