Od dobrého k vynikajúcemu: Ako sa stať výnimočným marketérom?

Pracujete ako obchodník alebo sa ním chcete stať? Riešite svoje vzdelanie?

 

V praxi som sa stretol s predajcami, ktorí mali vysokoškolské, stredoškolské alebo základné vzdelanie. V mnohých publikáciách sa dočítate, že vzdelanie predajcu je rozhodujúce pre rozvoj obchodu a úspech. Ak ste však nedosiahli najvyšší štandard vo formálnom vzdelaní, vysokoškolský titul, nenechajte sa odradiť od svojho cieľa. Stále sa môžete stať dobrým, alebo dokonca výnimočným obchodníkom. Existuje mnoho ďalších spôsobov, ako sa môžete ako obchodník vzdelávať.

 

Knihy a literatúra určite patria medzi najdostupnejšie. V súčasnosti je veľa kníh v elektronických verziách. Elektronické knihy si teda môžete prečítať hneď po ich zakúpení na internete. Alebo si môžete zaobstarať audioknihu, nasadiť si slúchadlá, ísť na prechádzku a jednoducho počúvať. Ktoré knihy považujem za kľúčové? Čo by som Vám odporučil?

 

h4k4t0 a man on a walk listens to an audiobook with headphones

 

Ako prvú by som určite spomenul knihu Thinking to Riches od Napoleona Hilla. Táto klasická kniha sa zameriava na princípy osobného rozvoja a úspechu a je považovaná za jednu z najdôležitejších kníh pre podnikateľov.

 

Ak uvažujete o kariére podnikateľa, určite poznáte autora Roberta T. Kiyosakiho, ktorý napísal veľmi známu knihu Bohatý otec, chudobný otec. Kniha sa zameriava na finančnú gramotnosť a rozdiely v myslení bohatých a chudobných. Môžete si prečítať alebo vypočuť aj ďalšie knihy od toho istého autora, ktoré vás môžu doviesť k vášmu vysnívanému cieľu. Za zmienku stoja knihy Cashflow Quadrant, Bohaté dieťa, inteligentné dieťa alebo Bohatý táta radí jak investovat.

 

Kurzy

 

Ak nemáte radi knihy a dávate prednosť kurzom a školeniam, toto je určite dobrá cesta. Výber správnych kurzov a školení pre obchodníkov závisí od vašich konkrétnych potrieb, odvetvia a cieľov. Nasledujúci zoznam obsahuje niektoré typy kurzov a školení, ktoré by pre vás mohli byť užitočné:

 

h4k4t0 course in progress lecturer good mood high quality

 

 

Marketingové kurzy: Digitálny marketing, obsahový marketing, sociálne médiá a marketing na sociálnych sieťach, e-mailový marketing, SEO (optimalizácia pre vyhľadávače)

Kurzy projektového riadenia: Riadenie projektov, riadenie času a produktivity

Finančné vzdelávanie: Základy financií a účtovníctva, Investície a finančný manažment, Dane a právo

Vedenie a riadenie: Riadenie tímu a konfliktov, Komunikácia a vyjednávanie

Kurzy osobnostného rozvoja: Rozvoj sebadôvery a sebadisciplíny, Emočná inteligencia, Komunikácia a prezentácia

Analýza a stratégia podnikania: Analýza trhu a konkurencie, Tvorba podnikateľskej stratégie, Strategické plánovanie

Elektronický obchod a online predaj: Kurzy o prevádzkovaní internetového obchodu

Kurzy v oblasti technológií: Analýza údajov a Business Intelligence, Automatizácia procesov a efektivita práce

Kurzy obchodovania a investovania: obchodovanie na burze, investičná stratégia

 

Mnohé z uvedených kurzov sú k dispozícii online, čo vám umožní flexibilné štúdium a prispôsobenie štúdia vašim potrebám a rozvrhu. Nezabúdajte však, že výber kurzov by mal vychádzať z vašich konkrétnych cieľov a potrieb a že pravidelný rozvoj a vzdelávanie sú kľúčom k úspechu aj vo svete podnikania.

 

Nevyhovuje vám žiadna z uvedených alternatív? Skúste si nájsť mentora.

 

bussines handshake white

 

 

Nájsť správneho mentora je prvým dôležitým krokom. Hľadajte osobu, ktorá má bohaté skúsenosti v oblasti, ktorá vás zaujíma, a ktorá je ochotná podeliť sa s vami o svoje vedomosti a zručnosti. Ak ste sa práve rozhodli, že mentor je tou správnou voľbou, a možno už viete, kto by ním mal byť, uistite sa, že máte jasné ciele mentorstva. Čo chcete od mentora získať? Zlepšenie konkrétnych zručností, rady týkajúce sa obchodnej stratégie alebo len všeobecné poradenstvo?
Snažte sa s mentorom pravidelne komunikovať. Len tak sa dozviete všetko, čo potrebujete a čo vás zaujíma.

 

Každý obchodník má svoje vlastné potreby a ciele, preto je dôležité vybrať si také metódy školenia, ktoré najlepšie vyhovujú vašim potrebám. Neustále vzdelávanie a rozvoj sú kľúčom k dlhodobému úspechu v obchode.

 

Prajeme vám veľa úspechov!

janac

Bc. Jana Čepelková

Jana dlhé roky pracovala ako manažérka nákupu pre kooperácie alebo väčšie spoločnosti. Po materskej dovolenke sa rozhodla, že sa chce venovať deťom a rozvíjať ich potenciál. Preštudovala si množstvo publikácií, ktoré sa tejto téme venujú. A všetko sa začína aj u detí. Nie každý je dobrý manažér. Niektorí sa to môžu naučiť a niektorí sa takými narodia. Ona hľadá talenty a učí od detí až po dospelých nielen cudzie jazyky, ale pomáha im aj so sebarozvojom.

Vyskúšajte AutoCRM zadarmo

Automatizovaný systém pre riadenie firmy

Chcete dostávať novinky zo sveta firemných systémov, technických zaujímavostí a dát? Napíšte nám svoj e-mail a my Vám budeme posielať newsletter.

Demo AutoCRM

Náš tím konzultantov s Vami prejde a zoznámi Vás s nasadením AutoCRM do Vašej spoločnosti.