Ako osloviť firmu o spolupráci?

V dnešnej dobe je nadväzovanie nových obchodných vzťahov kľúčové pre úspech každej firmy. Pokiaľ máte záujem o spoluprácu s inou spoločnosťou, je dôležité pristupovať k oslovovaniu správne. Oslovovanie firmy k spolupráci vyžaduje starostlivú prípravu, profesionalitu a presný postup. V tomto článku preberieme niekoľko krokov, ktoré pomôžu zaistiť, že Váš prvý dojem bude pozitívny a otvorí dvere k potenciálnej spolupráci.

 

Prieskum

Než firmu oslovíte, dôkladne ju preskúmajte. Chcete vedieť, čo firma robí, aké sú jej hodnoty, kto sú jej kľúčoví zákazníci a kto sú jej konkurenti. To vám pomôže formulovať ponuku, ktorá rezonuje s potrebami firmy.

 

Stanovenie cieľov spolupráce

Pred oslovením firmy si ujasnite, čo od spolupráce očakávate. Majte jasno, aké výhody by spolupráca mala pre obe strany mať a aké sú Vaše silné stránky, ktoré do spolupráce prinášate.

 

sincerely media EtyBBUByPSQ unsplash

 

Osobný prístup

Snažte sa nájsť konkrétneho človeka v organizácii, ktorý je pravdepodobne zodpovedný za rozhodovanie o spolupráci. Oslovovanie konkrétnej osoby pôsobí menej genericky a zvyšuje šancu, že Vašej správe bude venovaná pozornosť.

 

Prvý kontakt

Dôležitým prvkom komunikácie je prvý kontakt. Či už zvolíte telefónny hovor alebo e-mail, buďte zdvorilí a struční. Cieľom je upútať pozornosť a zároveň poskytnúť dostatočné informácie, aby mala firma z čoho vychádzať.

 

Predstavenie a ponuka

Pri priamom oslovení firmy predstavte seba alebo svoju firmu a jasne a stručne vysvetlite ponuku. Zamerajte sa predovšetkým na to, čo môžete firme ponúknuť a ako môže z Vašej spolupráce profitovať.

 

Follow-up

Po prvom kontakte urobte follow-up, ak ste nedostali odpoveď. Teda: uistite sa, či už písomne alebo telefonicky, že Vaša správa nebola prehliadnutá alebo stratená.

 

white businessman listening to his customer

 

Etika a profesionalita

Počas celej komunikácie udržujte vysoký štandard etiky a profesionality. Ste tvárou a hlavným komunikačným kanálom svojej firmy, takže je nevyhnutné, aby ste si vytvorili dobrú reputáciu.

 

Príklad e-mailu

Predmet: Návrh na spoluprácu [Meno Vašej firmy] & [Meno cieľovej firmy]

Vážený pán Strejc,

dovoľte mi Vás osloviť ako [pozícia osoby vo firme], aby som Vám predstavil náš návrh na spoluprácu, ktorý podľa nášho názoru môže priniesť významný prínos [Menu cieľovej firmy].

Som [Vaše meno] a pracujem ako [vaša pozícia] vo firme [Meno vašej firmy], ktorá sa špecializuje na [vaša oblasť podnikania]. Pri preskúmaní Vašej firmy som dospel k záveru, že naše služby/byty/projekty by mohli podporiť Vaše podnikateľské ciele, najmä [keď…].

Napríklad, naša technológia [vložte príklad relevantnej služby alebo produktu] môže pomôcť optimalizovať Vaše [uviesť konkrétne procesy], čo môže mať za následok [hmatateľné výhody, ako je nárast efektivity, zníženie nákladov a pod.].

Radi by sme s Vami prebrali, ako by mohla vyzerať naša spolupráca, a zodpovedali prípadné otázky či obavy, ktoré by ste mali. Máme pre Vás zostavený reálny scenár potenciálnych výsledkov, ktorý zahŕňa [návrh na štúdiu/prípadovú štúdiu/alebo iný relevantný dokument].

Mali by ste záujem o nezáväzné stretnutie alebo telefonický hovor v blízkej dobe?

Teším sa na Vašu odpoveď.

S pozdravom,

[Vaše meno]
[Vaša pozícia]
[Meno vašej firmy]
[Kontaktné informácie]

 

Tento e-mail slúži ako príklad, ako konštruktívne a profesionálne osloviť firmu na spoluprácu. Úprimnosť, jasné vymedzenie prínosov spolupráce a kultivovanosť sú dôležité prvky úspešného prvého kontaktu.

Vyskúšajte AutoCRM zadarmo

Automatizovaný systém pre riadenie firmy

Chcete dostávať novinky zo sveta firemných systémov, technických zaujímavostí a dát? Napíšte nám svoj e-mail a my Vám budeme posielať newsletter.

Demo AutoCRM

Náš tím konzultantov s Vami prejde a zoznámi Vás s nasadením AutoCRM do Vašej spoločnosti.