Kanban board nielen v AutoCRM

Kanban (alebo kanban board) je jedna z metód používaných pri riadení projektov, ktorá bola vyvinutá v Japonsku v 50. rokoch 20. storočia. Jej autorom je Taiichi Ohno, ktorý pracoval pre Toyotu. Názov Kanban pochádza z japončiny (看板). Kanban sa používa na zlepšenie prehľadnosti a prispôsobivosti nielen výrobného procesu tým, že pomáha určiť, čo, koľko a kedy treba vyrobiť. Toyota sa považuje za jednu z prvých spoločností, ktoré začali používať kanban, ale dnes sa metóda kanban široko používa v rôznych priemyselných odvetviach na celom svete.

 

Ako to vyzerá?

Kanban je veľmi jednoduchá, ale dobre premyslená tabuľa rozdelená do tematických stĺpcov s nadpismi (v náhľade nižšie je to “Nezahájeno. Makáme na tom, …) . Stĺpce sa potom používajú na umiestnenie kariet kanban podľa toho, v akej fáze procesu (stave) sa práve nachádzajú. Samotné karty možno odlíšiť formátom textu, farebným pozadím alebo výrazným komentárom (Vysoká, Urgentní, Průběžná,..).

 

Prvé kanbany sa samozrejme realizovali pomocou fyzických vizitiek nazývaných “kanban kariet”, v súčasnosti používame na tvorbu kanbanov software, v ktorom môžeme jednoducho preťahovať karty z miesta na miesto pomocou systému drag-and-drop. Okrem toho digitálna verzia kanbanu umožňuje kliknúť na kartu a získať podrobnejšie informácie.

kanban

 

Kedy o tom uvažovať?

Nemusíte byť veľká výrobná spoločnosť ako Toyota, aby ste dokázali naplno využiť potenciál kanbanu. Tento sofistikovaný vynález uľahčí prácu nielen veľkým spoločnostiam s tisíckami alebo 10 000 zamestnancami, ale aj jednotlivcom bez ohľadu na ich zameranie. Zvýšenie prehľadnosti zabezpečí vyššiu efektivitu práce pre všetkých, a to nielen v oblasti riadenia projektov.

 

Tabuľa Kanban v systéme AutoCRM

Vďaka tomu, že AutoCRM je vytvorený ako modeler, môžete sami určiť názvy jednotlivých stĺpcov (stavov) a ich počet. Môžete tiež konfigurovať samotné karty a informácie, ktoré sa zobrazia priamo na náhľade karty kanbanu, ako aj celý obsah karty kanbanu po kliknutí a typ subjektu, ktorý bude karta reprezentovať. Vďaka veľkej variabilite nášho CRM|ERP je možné kanban board vytvoriť nad ľubovoľnou entitou. Samozrejme, všetky subjekty s kanbanom majú stále možnosť zobrazenia v zozname. Jednotlivé karty môžete sledovať, aj keď sa vás priamo netýkajú, a byť tak ve Streamu informovaní o tom, či karta prešla do ďalšej fázy spracovania.

 

V spoločnosti Apertia používame nástenku kanban nad entitou úloh, ktorú používame vo všetkých úlohách. Tento systém naplno využívajú obchodní zástupcovia, vývojári, programátori i CEO. Naši klienti využívajú jeho možnosti aj pri zmluvách, projektoch a oveľa viac, popustite uzdu fantázii a využite kanban aj vo Vašej spoločnosti.

 

Prepojenie s inými metódami

Pri zložitejších subjektoch sa odporúča používať ganttov diagram súčasne s kanban boardom. Tieto dve metódy sa navzájom veľmi dobre dopĺňajú. Napríklad pri projektoch je karta projektu v kanbane v stĺpci “rozpracované”, ale musíte presne vedieť, v akej fáze sa nachádzate, čo ste urobili, kto čo urobil, ako dlho práca trvala a ako na seba jednotlivé procesy nadväzujú. Práve na to slúži Gantt, aby tieto detaily prehľadne zobrazil na diagrame konkrétneho projektu.

gantt

 

Vyskúšajte AutoCRM zadarmo

Automatizovaný systém pre riadenie firmy

Chcete dostávať novinky zo sveta firemných systémov, technických zaujímavostí a dát? Napíšte nám svoj e-mail a my Vám budeme posielať newsletter.

Demo AutoCRM

Náš tím konzultantov s Vami prejde a zoznámi Vás s nasadením AutoCRM do Vašej spoločnosti.