Automatizácia skladu

Automatizácia skladov je v súčasnej dobe nielen trendom, ale stáva sa nevyhnutnosťou pre podniky usilujúce sa o udržanie konkurencieschopnosti v rýchlo sa meniacom prostredí dodávateľského reťazca. Efektívna automatizácia zahŕňa využitie pokročilého hardvéru, ako aj implementáciu sofistikovaného softvéru. Teraz si povedzme niečo o tom, aké technológie môžu pomôcť sklady automatizovať.

Kľúčové prvky automatizácie skladu - hardvér

Roboti

V ére priemyselnej automatizácie hrajú roboti významnú úlohu pri pretváraní skladových operácií. Tieto inteligentné stroje prinášajú bezprecedentnú úroveň efektivity, presnosti a spoľahlivosti do procesov, ktoré boli tradične závislé na ľudskej práci. V automatizovaných skladoch roboti vykonávajú širokú škálu úloh, od jednoduchého presunu tovaru po zložitejšie operácie, ako je vychystávanie objednávok, paletizácia a depaletizácia.
robot 2363400 1280
Tieto systémy sa pohybujú od autonómnych vysokozdvižných vozíkov, ktoré sa navigujú cez sklady pomocou pokročilých senzorov a algoritmov pre plánovanie cesty, až po sofistikované robotické paletizačné a depaletizačné jednotky , ktoré môžu manipulovať s ťažkými nákladmi s neuveriteľnou presnosťou. Najnovší vývoj v robotike tiež zahŕňa spolupracujúcich robotov, známych ako coboti, ktorí sú navrhnutí tak, aby bezpečne pracovali bok po boku s ľuďmi, dopĺňajúc ľudské schopnosti a zvyšujúc produktivitu. Táto technologická vlna automatizácie nielenže zvyšuje výkon skladov, ale tiež zásadne mení povahu skladových pracovných miest, pričom otvára dvere pre nové možnosti v oblasti logistiky a riadenia dodávateľského reťazca.

Čiarové kódy a čítačky

Automatizace skladů se neobejde bez čárových kódů a čteček, které tvoří základní stavební kameny pro sledování a správu zásob. Čárové kódy představují jednoduchou, ale extrémně efektivní metodu pro rychlou identifikaci a záznam položek ve skladu.
barecode scanner
Keď sú tieto kódy naskenované, čítačky okamžite prenášajú informácie do centrálneho skladového systému, čo umožňuje okamžitý prístup k dátam o položke, ako je jej umiestnenie, množstvo na sklade, dátum expirácie a ďalšie relevantné informácie< /em>. Tento proces minimalizuje ľudské chyby, zrýchľuje inventarizačné cykly a zvyšuje celkovú transparentnosť skladových operácií.

Moderné čítačky čiarových kódov sú navyše stále výkonnejšie a často sú vybavené bezdrôtovou technológiou, čo umožňuje pracovníkom v sklade flexibilitu a mobilitu pri práci s inventárom. V kombinácii s pokročilými systémami pre správu skladu (WMS), čiarové kódy a čítačky poskytujú rýchlu a spoľahlivú metódu pre automatizáciu skladových procesov, zlepšujú presnosť a zvyšujú produktivitu práce.

Pick-to-Light a Put-to-Light systémy

V rámci automatizácie skladov hrajú Pick-to-Light (P2L) a Put-to-Light (PtL) systémy kľúčovú úlohu vo zvyšovaní efektivity a presnosti procesov výberu a umiestňovania tovaru. Tieto systémy využívajú LED indikátory a tlačidlá pre vizuálne vedenie pracovníkov počas zberových a umiestňovacích operácií, čo prináša výhody:
mj Warehouse with Pick to Light system

Dopravníkové systémy

Dopravníkové systémy sú súčasťou moderných automatizovaných skladov, kde tvoria chrbticu internej logistiky. Tieto systémy sa skladajú z rôznych typov dopravníkov, ako sú pásové dopravníky, valčekové dopravníky, reťazové dopravníky a ďalšie, ktoré sú navrhnuté tak, aby efektívne presúvali materiál medzi rôznymi časťami skladu. Hlavné charakteristiky a výhody, ktoré dopravníkové systémy prinášajú do automatizácie skladu:
dopravnik unsplash

Využitím dopravníkových systémů mohou podniky značně zlepšit průtok a manipulaci s materiálem ve skladu, což je zásadní pro zvyšování rychlosti a snižování chyb v logistických operacích. 

Kľúčové prvky automatizácie skladu - softvér

ERP Systémy

Enterprise Resource Planning (ERP) systémy sú významným softwarovým nástrojom pre automatizáciu a integráciu rôznych skladových a podnikových procesov. V kontexte skladového hospodárstva ERP systémy poskytujú komplexné riešenie pre správu zásob, plánovanie zdrojov, riadenie objednávok a mnoho ďalších kľúčových operácií.
laptop 1

Využitím ERP systémov môžu podniky nielen zautomatizovať a zjednodušiť skladové procesy, ale tiež získať lepšiu kontrolu nad celkovým riadením zdrojov, operácií a ďalších oblastí podnikania.

Warehouse Management Systems (WMS)

Warehouse Management Systems (WMS) sú sofistikované softvérové platformy navrhnuté špecificky pre optimalizáciu všetkých aspektov skladových operácií. WMS prináša nasledujúce funkcie a výhody:

Voice picking

Voice picking je revolučná softvérová technológia, ktorá transformuje spôsob, akým sa v skladoch vyberajú a kompletizujú objednávky. Táto metóda využíva hlasové pokyny na riadenie skladových pracovníkov, čo znamená, že ich ruky a oči zostávajú voľné pre prácu. S použitím voice pickingu sa môžu skladoví pracovníci efektívnejšie navigovať medzi regálmi a rýchlejšie vyberať potrebné položky, čo vedie k rýchlejšiemu spracovaniu objednávok a celkovému zvýšeniu produktivity.
Hlasovo riadený výber tiež prispieva k väčšej presnosti pri kompletizácii objednávok, pretože systém poskytuje jasné a konzistentné pokyny, a tým výrazne znižuje možnosť ľudskej chyby. Ďalšou výhodou je flexibilita a jednoduchá integrácia voice picking systémov do existujúcich skladových operácií. Tieto systémy sú navrhnuté tak, aby komunikovali s rôznymi skladovými systémami a boli kompatibilné s rôznymi jazykmi.
mj handsfree with microphone warehouse

Intuitívna povaha hlasového rozhrania znamená, že pracovníci môžu byť rýchlo zaškolení a začlenení do pracovných procesov bez rozsiahleho predchádzajúceho školenia.

Reporting a analytické nástroje

laptopHome 2

Reporting a analytické nástroje sú nevyhnutné pre moderné automatizované sklady, poskytujú cenné vhľady do operácií a pomáhajú riadiť rozhodovacie procesy. Tieto nástroje transformujú veľké objemy dát generovaných skladovými systémami na užitočné informácie a reporty:

Reporting a analytické nástroje jsou tedy nepostradatelným prvkem pro podniky, které chtějí nejen sledovat a zlepšovat své skladové procesy, ale také proaktivně řídit své operace s jasným porozuměním pro současné výkony a budoucí potřeby.

Implementácia automatizácie skladu

Prechod k automatizovanému skladovaniu vyžaduje strategický prístup. Podniky by ho mali začať dôkladnou analýzou existujúcich procesov, identifikovať oblasti pre zlepšenie a vybrať prvky automatizácie, ktoré im pomôžu najviac.

Vyskúšajte AutoCRM zadarmo

Automatizovaný systém pre riadenie firmy

Chcete dostávať novinky zo sveta firemných systémov, technických zaujímavostí a dát? Napíšte nám svoj e-mail a my Vám budeme posielať newsletter.

Demo AutoCRM

Náš tím konzultantov s Vami prejde a zoznámi Vás s nasadením AutoCRM do Vašej spoločnosti.